Narodziny kart
W trakcie intelektualnego i doświadczeniowego poznawania ANALIZY TRANSAKCYJNEJ koncepcja ZAKAZÓW i PRZYZWOLEŃ poruszała nas zawsze najbardziej. Najpierw w przekazach Tony’ego White, a potem Johna McNeela. Poruszenie poruszało i poruszyło nas do działania. W trakcie naszych gorączkowych i długich rozmów, podczas których omawiałyśmy wrażenia z warsztatu, wystąpienia konferencyjnego czy lektury tekstów dotyczących ZAKAZÓW i PRZYZWOLEŃ, odnosząc je do naszych życiowych doświadczeń, wyłonił się pomysł stworzenia kart, które będą nośnikiem tych przekazów, które tak mocno na nas oddziaływały. Chciałyśmy zachować te pełne znaczeń zdania, które pozwalały inaczej spojrzeć na nasze życia i podejmować inne decyzje czy działania. Odtąd proces twórczy toczył się pomiędzy wnikliwością i wrażliwością dwóch umysłów, testowany przez siłę naszych osobistych zakazów.
Tworząc karty zależało nam, by wiedza i wsparcie jakie płyną z przyzwoleń nie były tylko zarezerwowane do pracy terapeutycznej, ale stały się szerzej dostępne. By na różne sposoby pomagać ludziom lepiej przeżyć swoje życie. Karty miały być podręczne, miały się z łatwością adaptować do różnych zastosowań. Od wybranych kart, które nosimy w torebce czy stosujemy jako zakładkę do książki, po użycie do pracy indywidualnej i grupowej. Prace nad kartami trwały prawie dwa lata w rytmie refleksji i patrzenia na nie raz z bliskości, raz z dystansu. Nie raz same wywracałyśmy się o własne zakazy, impasy i różne wątpliwości. I jednocześnie kontakt z przyzwoleniami zawsze nam pomagał, inspirował nas i kierunkował naszą energię na ukończenie projektu. Niby dobrze znałyśmy każde zdanie, a czytanie ich po jakimś czasie zostawiało nowy ślad.
Podczas prac nad kartami jasnym stało się dla nas, że efekt przyzwoleń jest możliwy do uzyskania, gdy zanurzymy się w swoim doświadczeniu, czy to podczas pracy z kimś, w grupie, czy po prostu gdy aktualnie jesteśmy emocjonalnie czy intelektualnie zaangażowani w dany wątek naszego życia.
Po długich rozmowach i przymiarkach wybrałyśmy 14 aspektów naszego życia, indywidualnych takich jak na przykład emocjonalność, myślenie, potrzeby czy zaangażowanie w życie, potrzeby relacyjne, takie jak bliskość, przynależność, po obszary związane z działaniem czy odnoszeniem sukcesu. Do każdego obszaru zaprojektowałyśmy Kartę pytań umożliwiających eksplorowanie tego obszaru i około 10 kluczowych przyzwoleń/przekonań wspierających. Po większych, mniejszych zmianach wyłoniłyśmy ostateczne pytania i przekazy.
Samym pomysłem tworzenia kart i ich planowaną treścią podzieliłyśmy się Johnem McNeelem, analitykiem transakcyjnym, który przez ostatnie kilkadziesiąt lat pracował nad systematyką i pogłębieniem zakazów i przyzwoleń. John McNeel odniósł się do naszego projektu z dużym entuzjazmem, aprobatą i zachętą, dzieląc się z nami przykładami ilustrującymi fakt, że podczas swojej pracy terapeutycznej wielokrotnie widział niesamowity efekt, jaki może wywołać proste uświadomienie sobie swoich zakazów i przyjęcie przyzwoleń.
Swój debiut stworzone przez nas karty i nasz pomysł na ich indywidualne zastosowanie (patrz Instrukcja) miały podczas IV Międzynarodowej Konferencji Analizy transakcyjnej „Dorosły u steru”(2022). W ramach konferencji przeprowadziłyśmy warsztat pt. Rozwojowa siła przyzwoleń w pracy z klientami indywidualnymi i grupami. Do dziś pamiętamy tremę i ekscytację, które towarzyszyły nam w związku z tym wydarzeniem. Wystarczyło jednak, żebyśmy zaczęły opowiadać o koncepcji ZAKAZÓW i PRZYZWOLEŃ, by kolejny raz doświadczyć, jaką moc ona niesie. W sali zrobiło się najpierw cicho, a potem głośno – od dyskusji, pytań, zachwytów. Po krótkim wykładzie zaprezentowałyśmy Karty przyzwoleń i przekonań wspierających i zaprosiłyśmy uczestników oraz uczestniczki do pracy z nimi. Czasu nie było wiele, ale zobaczyłyśmy, że nasze zamierzenia i wyobrażenia spotkały się z rzeczywistością. Większości osób biorących udział w warsztacie udało się zidentyfikować obszar, w którym doświadczają jakiegoś utknięcia i wybrać sobie przyzwolenie, które dało im nadzieję, pozwoliło wyjść z sali choć trochę wzmocnionym.
Mamy więc solidne podstawy, by wierzyć, że będziecie mogli doświadczyć mocy pracy z nimi.